Izlandra utazni nagyon költséges, és sok szervezést igénylő dolog, így érthető, hogy sokan választják a Wizz Air közvetlen járatával az egy szál hátizsákos, pár napos kiruccanás lehetőségét. Az alábbiakban összeszedtem neked, hogy mit és hogyan érdemes pakolni, hogy minden nálad legyen egy kényelmes izlandi három, négy naphoz. (Az alábbi posztomban csak egy átfogó cikket olvashatsz erről, mivel a későbbiekben egy egész e-bookot szánok az ideutazás témájának.)

Először is szögezzük le: Izlandon nincs sarkvidéki hideg! Ugyanakkor mivel nincsenek fák, és a sziget az Atlanti-óceánban fekszik, egész évben brutál szeles, amitől a hőérzetünk is rosszabb, mint amilyen a valódi hőmérséklet. Csapadék is van bőven, mindenféle. Nem túlzás tehát az, hogy Izlandon bizony idénytől függetlenül naponta megtapasztalhatod mind a négy évszakot teljes egészében. A kilencvenes évek Soho Party együttese ezt valószínűleg nem tudta, amikor megírta a „Miért nincs nyáron hó?” című felejthetetlen slágerét. A Wizz Air hivatalos hátizsák mérete 40x30x20 cm, ezt plusz költségek nélkül felviheted egy kisebb válltáska kíséretében a fedélzetre. Ez bizony nem sok hely, tekintve, hogy azért még egy 3-4 napos kirándulás esetében is szükséged lesz jó pár holmira. 

Mielőtt pontokba szedem hogy érdemes a hátizsákba pakolni, a legfontosabb tipp, hogy akkor jársz a legjobban, ha már eleve egy teljes és réteges túracuccban utazol Reykjavíkba. Vagyis legyen rajtad egy vízhatlan túrabakancs, egy aláöltözős vékony de meleg nadrág, és vedd magadra az eső és szélálló kabátodat (a vitorlás kabát a legjobb ide egyébként, de ha van egy jól bevált, meleg és kényelmes, vízálló télikabátod, jöhetsz abban is. Igen, akár nyáron is, amikor Magyarországon 40 fok van), ami alá könnyen szétcipzározható pulcsit és könnyű pamut pólót vegyél fel. Ezeket szépen le tudod majd venni a repülőn ha meleged van, de mégsem a hátizsákodban foglalja a kevés helyet. Visszafelé értelemszerűen ugyanígy érdemes felöltözni.

Mivel Izlandon nagyon drága az élelmiszer (igaz mostanra lassan Magyarország lekörözi) ezért ha pár napra jössz, érdemes bevásárolnod még otthon pár bögrés levest és zacskós tésztás kész ételt, valamint egy kevés abonett vagy pufirízs szerű kenyérpótlót egy kis dobozos szendvicskrémmel. Ezt műanyag vagy fa evőeszközökkel és egy kisméretű hőálló pohárral együtt egy jól záródó zacsiba ha bepakolod, nem fog sok helyet foglalni, de életmentő lesz. A szállásokon jellemzően mindenhol van vízforraló, instant kávé és tea, így egy túranapot akár kint vásárolt étel nélkül is ki tudsz húzni a kis csomagoddal. Kolbászt, húsneműt Izlandra behozni szigorúan tilos! Tehát ezeket felejtsd el! Illetve 100ml-nél nagyobb kiszerelésben továbbra sem vihetsz semmilyen folyadékot a fedélzetre. (Alkoholt viszont megérkezéskor a duty freeben érdemes venni, mert Izlandon annyira drága, hogy nem éri meg venned.) Egy kis csomag popsikendő, mini kézfertőtlenítő is a jóbarátod, ezek legyenek elől három kis csomag zsepi társaságában a hátizsákod első zsebében.

Vegyünk most példának egy négy napos izlandi utat. Lássuk mit érdemes a hátizsákba pakolni.

  • Fehérnemű. Tudom, hogy ez nyilvánvaló, de hasznos tipp, hogy picire hajtogatva majd kis zárható zacskóba pakolva, abból a levegőt jó alaposan kinyomkodva, alig fog helyet foglalni, visszafelé pedig ebbe mehet vissza szennyesen.) Zokniból érdemes kettővel több párat pakolni, mert majdnem biztos, hogy többször át fog ázni egy komolyabb vízesésnél még a legvízhatlanabb bakancs is. Ha van túra kámzsád, amit a bakancsra rögzítve a nadrág felé fel tudsz venni, azt is vidd magaddal.
  • ESŐNADRÁG! – enélkül nem érdemes Izlandra utazni. A Dechatlonban (nem reklám) akár fillérekért találsz olyat, amit akár útközben is fel tudsz kapni a túranacidra, vagy egy leggingsre vagy egy jégeralsóra, aláöltözőre. Az esőnadrág előnye – azon túl, hogy értelemszerűen megvéd az átnedvesedéstől – az, hogy egy plusz réteget képez, ha nagyon fúj a szél. Kis helyen elfér és nagyon könnyű le fel venni bármilyen nadrágra, ami rajtunk van, akár még bakancson keresztül is, mivel a száruk jellemzően térdig felcipzárazható.
  • SZÉL ÉS ESŐÁLLÓ KABÁT – ez ugye nem megy a hátizsákba ebben utazol, de szeretném itt megragadni az alkalmat, hogy ingyen reklámot csináljak a szintén Dechatlonban kapható TRIBORD vitorláskabátoknak, amik bár nem túl olcsóak, de nagyon időtállóan jó minőségűek és engem egy 100km/órás izlandi orkánban, amikor felkapta a 85 kilós testemet a szél és elhajított, ez a kabát védett meg a csonttöréstől és az egyéb horzsolásos sérülésektől. Izlandon a téli időszakban gyakran van iszonyatos, felfoghatatlan erejű szél/hóvihar, amiben ha nem vagy megfelelő technikai öltözetben, akkor komoly balesetet is szenvedhetsz. Ezért bár tudom, hogy sok szuper Columbia, Kipsta, Kalenji ilyen-olyan szél és eső álló kabát létezik, de ha máskor is tervezel Izlandra vagy más erősen szeles csapadékos helyre utazni, érdemes beruházni egy ilyenbe. Ami tényleg a legbrutálisabb időjárásban is véd az a százezer forintos offshore 900 változat, de van már belőle olcsóbb és ugyanúgy nagyon klassz negyvennégy és harmincnégyezres változat is. 
  • SAPKA, SÁL, KESZTYŰ – igen, nyáron is! A szél..az a fránya szél..ha nem vagy fázós, akkor is kelleni fog.
  • Meleg aláöltöző, alsó+felső 2-2 darab – ha át is izzadod este a szálláson ki lehet öblíteni és reggelre megszárad.
  • 3 db pamut póló
  • 1 darab kényelmes pulcsi
  • 1 darab középen cipzáras vékony, de meleg pulcsi
  • 1 db kis helyet foglaló, kényelmes, zárt, váltócipő – ennek nagyon fogsz örülni, amikor a bakancsod alján már áll a víz.
  • 1 db elemes fejlámpa – ez, amikor éjszaka botorkálsz a senki földjén sarkifényt kutatva, marha jól fog jönni.
  • 1 kicsi, de mindennel felszerelt EGÉSZSÉGÜGYI CSOMAG, amiben nélkülözhetetlen a: VÍZHÓLYAGTAPASZ (nagyon hálás leszel magadnak érte, hogy vittél), fertőtlenítő kendő, kötszer, sebtapasz, ha gyógyszert szedsz a gyógyszereid, és egy olyan fájdalomcsillapító, amit szedsz, ha fáj valamid.
  • Pipere: A jelszó itt a minimál. A szállásokon jellemzően van tusfürdő és sampon tehát ezt ne vigyél. Mini fogkrém, fogkefe, és egy szappan szappantartóban a biztonság kedvéért. Törölközőt sem kell magaddal vinned, mert azt is kapsz majd mindenhol. Ha ebben nem bízol, akkor a legpraktikusabb a Dechatlonos kicsire összehajtható mikroszálas törcsi, de ez sem szükséges. A legfontosabb fiúknak, lányoknak egyaránt: FÉNYVÉDŐ KRÉM 50SPF arcra, mert tök mindegy, hogy milyen évszak van, nap végére úgy fog fájni az egész pofád egy át túrázott nap után, hogy megőrülsz. A szél, a hideg a csapadék és az extrém sugárzás egész évben, igen, még a sötétebb időszakban is (amikor pár óráig van világos) jelen van, ezért ha nem akarsz tartisznya rákként hazatérni, vigyél magaddal fényvédőt. Ugyanezért érdemes egy kis utazós tubusba belenyomni NEOGRANORMONT, mert napvégén muszáj leszel vele bekenni a sajgó képedet és az ázástól, túrázástól kisebesedett, kidörzsölődött tagjaidat.
  • Kulacs – jól záródó, hőálló. Bár a reptéren a biztonsági check in-ig csak üresen viheted, de ahogy átmentél a biztonsági átvilágításon máris megtöltheted friss vízzel. Izlandon pedig a világ legtisztább vizével fogsz találkozni mindenhol, olyannyira, hogy még a legtöbb természetes patakba is nyugodtan beleihatsz. A csapból konkrétan kezeletlen jéghideg forrásvíz jön érdemes onnan inni és nem a boltban venni drága pénzért tök ugyanazt palackozva. Ne dőlj be a gleccervíz feliratú palackoknak, mert pont ugyanazt a minőséget kapod, ha megnyitod a csapot. A hőállóság azért is fontos, mert ha nagyon átfázol, bármelyik vendéglátóhelyen készséggel öntenek neked bele forróvizet. Így ha teafiltert is rejt a hátid, akkor gyorsan fel tudsz melegedni. 
  • Jogosítvány, egyéb iratok – ..nyilván, ha van és vezetsz. Izlandon csak bérelt kocsival fogod tudni az 1-es főuton elérni a látványosságokat, de ezt már biztosan te is vágod. A jogsidat ne hagyd ezért otthon! Itt ugyanis kell mutatni, ha megállít a rendőr. Nem árt, ha van utasbiztosításod is még pedig olyan, ami külföldi bérelt autós közúti balesetekre is érvényes, mivel még a bérautó kaució mellett is jelentős lóvét kell leszurkolnod egy esetleges közúti baleset során. A kis EU-s kék egészségbiztosítási kártyát is vidd magaddal, mert azzal ellátnak egy izlandi kórházban, ha nincs túl nagy bajod, és a sürgősségi ellátásra is jó, ha csak nem kell életmentő műtétet végrehajtani rajtad. Izlandra magyarként személyivel is simán beléphetsz, de ha van útleveled tök jó, ha az is nálad van. 
  • Power bank – nagyon hasznos lesz a sok fotózás miatt és mert akár a vadonban is töltheted az eszközeid.
  • WC papír, egy guriga – azért az mindig jó ha van egy bepakolva. Egyre viszont kérlek ügyelj! Soha ne hagyd ott magad után a használtat a természetben. Ha kakis vagy pisis, akkor is csomagold be jól zacskóba és vidd magaddal a legközelebbi kukához! Izland mikroklímája természeti kincsei nagyon sérülékenyek! Kérlek nagyon ügyelj a kihelyezett táblákra, ne térj le a kijelölt túraútvonalakról, ne fürödj ott ahol tiltva van és sehol ne hagyj magad után szemetet! 
    • Egy négy napos túrára alapvetően ezeken felül semmi másra nem lesz szükséged. Ha mégis, akkor dél-Izlandon Víkben találsz mindent. Ruhaboltot, gyógyszertárat, élelmiszerboltot. Északon Akureyriben szinten minden kapható, Reykjavíkról, Selfossról nem is beszélve. Mindenhol, de tényleg mindenhol az elsődleges fizetési metódus a bankkártyás fizetés. Én például mióta itt élek még sosem használtam készpénzben izlandi koronát fizetéshez. Eurót azonban érdemes váltani egy keveset, csak azért hogy legyen nálad vészhelyzet vagy elharapózó duty free-s impulzusvásárlás esetére. További izlandi tippekkel hamarosan újra jövök itt is, és a közösségi felületeimen is, illetve ahogy említettem e-book valamint fizikai könyv formájában is igyekszem az elkövetkezendőkben mindazt összefoglalni, amit érdemes tudni, ha az ember Izlandra szeretne utazni.

 

Köszönöm, ha a social felületeimen is követsz és figyelemmel kíséred a tartalmaimat! 

Fotók: ENVATO

Izlandra utazni nagyon költséges, és sok szervezést igénylő dolog, így érthető, hogy sokan választják a Wizz Air közvetlen járatával az egy szál hátizsákos, pár napos kiruccanás lehetőségét. Az alábbiakban összeszedtem neked, hogy mit és hogyan érdemes pakolni, hogy minden nálad legyen egy kényelmes izlandi három, négy naphoz. (Az alábbi posztomban csak egy átfogó cikket olvashatsz erről, mivel a későbbiekben egy egész e-bookot szánok az ideutazás témájának.)

Először is szögezzük le: Izlandon nincs sarkvidéki hideg! Ugyanakkor mivel nincsenek fák, és a sziget az Atlanti-óceánban fekszik, egész évben brutál szeles, amitől a hőérzetünk is rosszabb, mint amilyen a valódi hőmérséklet. Csapadék is van bőven, mindenféle. Nem túlzás tehát az, hogy Izlandon bizony idénytől függetlenül naponta megtapasztalhatod mind a négy évszakot teljes egészében. A kilencvenes évek Soho Party együttese ezt valószínűleg nem tudta, amikor megírta a „Miért nincs nyáron hó?” című felejthetetlen slágerét. A Wizz Air hivatalos hátizsák mérete 40x30x20 cm, ezt plusz költségek nélkül felviheted egy kisebb válltáska kíséretében a fedélzetre. Ez bizony nem sok hely, tekintve, hogy azért még egy 3-4 napos kirándulás esetében is szükséged lesz jó pár holmira. 

Mielőtt pontokba szedem hogy érdemes a hátizsákba pakolni, a legfontosabb tipp, hogy akkor jársz a legjobban, ha már eleve egy teljes és réteges túracuccban utazol Reykjavíkba. Vagyis legyen rajtad egy vízhatlan túrabakancs, egy aláöltözős vékony de meleg nadrág, és vedd magadra az eső és szélálló kabátodat (a vitorlás kabát a legjobb ide egyébként, de ha van egy jól bevált, meleg és kényelmes, vízálló télikabátod, jöhetsz abban is. Igen, akár nyáron is, amikor Magyarországon 40 fok van), ami alá könnyen szétcipzározható pulcsit és könnyű pamut pólót vegyél fel. Ezeket szépen le tudod majd venni a repülőn ha meleged van, de mégsem a hátizsákodban foglalja a kevés helyet. Visszafelé értelemszerűen ugyanígy érdemes felöltözni.

Mivel Izlandon nagyon drága az élelmiszer (igaz mostanra lassan Magyarország lekörözi) ezért ha pár napra jössz, érdemes bevásárolnod még otthon pár bögrés levest és zacskós tésztás kész ételt, valamint egy kevés abonett vagy pufirízs szerű kenyérpótlót egy kis dobozos szendvicskrémmel. Ezt műanyag vagy fa evőeszközökkel és egy kisméretű hőálló pohárral együtt egy jól záródó zacsiba ha bepakolod, nem fog sok helyet foglalni, de életmentő lesz. A szállásokon jellemzően mindenhol van vízforraló, instant kávé és tea, így egy túranapot akár kint vásárolt étel nélkül is ki tudsz húzni a kis csomagoddal. Kolbászt, húsneműt Izlandra behozni szigorúan tilos! Tehát ezeket felejtsd el! Illetve 100ml-nél nagyobb kiszerelésben továbbra sem vihetsz semmilyen folyadékot a fedélzetre. (Alkoholt viszont megérkezéskor a duty freeben érdemes venni, mert Izlandon annyira drága, hogy nem éri meg venned.) Egy kis csomag popsikendő, mini kézfertőtlenítő is a jóbarátod, ezek legyenek elől három kis csomag zsepi társaságában a hátizsákod első zsebében.

Vegyünk most példának egy négy napos izlandi utat. Lássuk mit érdemes a hátizsákba pakolni.

  • Fehérnemű. Tudom, hogy ez nyilvánvaló, de hasznos tipp, hogy picire hajtogatva majd kis zárható zacskóba pakolva, abból a levegőt jó alaposan kinyomkodva, alig fog helyet foglalni, visszafelé pedig ebbe mehet vissza szennyesen.) Zokniból érdemes kettővel több párat pakolni, mert majdnem biztos, hogy többször át fog ázni egy komolyabb vízesésnél még a legvízhatlanabb bakancs is. Ha van túra kámzsád, amit a bakancsra rögzítve a nadrág felé fel tudsz venni, azt is vidd magaddal.
  • ESŐNADRÁG! – enélkül nem érdemes Izlandra utazni. A Dechatlonban (nem reklám) akár fillérekért találsz olyat, amit akár útközben is fel tudsz kapni a túranacidra, vagy egy leggingsre vagy egy jégeralsóra, aláöltözőre. Az esőnadrág előnye – azon túl, hogy értelemszerűen megvéd az átnedvesedéstől – az, hogy egy plusz réteget képez, ha nagyon fúj a szél. Kis helyen elfér és nagyon könnyű le fel venni bármilyen nadrágra, ami rajtunk van, akár még bakancson keresztül is, mivel a száruk jellemzően térdig felcipzárazható.
  • SZÉL ÉS ESŐÁLLÓ KABÁT – ez ugye nem megy a hátizsákba ebben utazol, de szeretném itt megragadni az alkalmat, hogy ingyen reklámot csináljak a szintén Dechatlonban kapható TRIBORD vitorláskabátoknak, amik bár nem túl olcsóak, de nagyon időtállóan jó minőségűek és engem egy 100km/órás izlandi orkánban, amikor felkapta a 85 kilós testemet a szél és elhajított, ez a kabát védett meg a csonttöréstől és az egyéb horzsolásos sérülésektől. Izlandon a téli időszakban gyakran van iszonyatos, felfoghatatlan erejű szél/hóvihar, amiben ha nem vagy megfelelő technikai öltözetben, akkor komoly balesetet is szenvedhetsz. Ezért bár tudom, hogy sok szuper Columbia, Kipsta, Kalenji ilyen-olyan szél és eső álló kabát létezik, de ha máskor is tervezel Izlandra vagy más erősen szeles csapadékos helyre utazni, érdemes beruházni egy ilyenbe. Ami tényleg a legbrutálisabb időjárásban is véd az a százezer forintos offshore 900 változat, de van már belőle olcsóbb és ugyanúgy nagyon klassz negyvennégy és harmincnégyezres változat is. 
  • SAPKA, SÁL, KESZTYŰ – igen, nyáron is! A szél..az a fránya szél..ha nem vagy fázós, akkor is kelleni fog.
  • Meleg aláöltöző, alsó+felső 2-2 darab – ha át is izzadod este a szálláson ki lehet öblíteni és reggelre megszárad.
  • 3 db pamut póló
  • 1 darab kényelmes pulcsi
  • 1 darab középen cipzáras vékony, de meleg pulcsi
  • 1 db kis helyet foglaló, kényelmes, zárt, váltócipő – ennek nagyon fogsz örülni, amikor a bakancsod alján már áll a víz.
  • 1 db elemes fejlámpa – ez, amikor éjszaka botorkálsz a senki földjén sarkifényt kutatva, marha jól fog jönni.
  • 1 kicsi, de mindennel felszerelt EGÉSZSÉGÜGYI CSOMAG, amiben nélkülözhetetlen a: VÍZHÓLYAGTAPASZ (nagyon hálás leszel magadnak érte, hogy vittél), fertőtlenítő kendő, kötszer, sebtapasz, ha gyógyszert szedsz a gyógyszereid, és egy olyan fájdalomcsillapító, amit szedsz, ha fáj valamid.
  • Pipere: A jelszó itt a minimál. A szállásokon jellemzően van tusfürdő és sampon tehát ezt ne vigyél. Mini fogkrém, fogkefe, és egy szappan szappantartóban a biztonság kedvéért. Törölközőt sem kell magaddal vinned, mert azt is kapsz majd mindenhol. Ha ebben nem bízol, akkor a legpraktikusabb a Dechatlonos kicsire összehajtható mikroszálas törcsi, de ez sem szükséges. A legfontosabb fiúknak, lányoknak egyaránt: FÉNYVÉDŐ KRÉM 50SPF arcra, mert tök mindegy, hogy milyen évszak van, nap végére úgy fog fájni az egész pofád egy át túrázott nap után, hogy megőrülsz. A szél, a hideg a csapadék és az extrém sugárzás egész évben, igen, még a sötétebb időszakban is (amikor pár óráig van világos) jelen van, ezért ha nem akarsz tartisznya rákként hazatérni, vigyél magaddal fényvédőt. Ugyanezért érdemes egy kis utazós tubusba belenyomni NEOGRANORMONT, mert napvégén muszáj leszel vele bekenni a sajgó képedet és az ázástól, túrázástól kisebesedett, kidörzsölődött tagjaidat.
  • Kulacs – jól záródó, hőálló. Bár a reptéren a biztonsági check in-ig csak üresen viheted, de ahogy átmentél a biztonsági átvilágításon máris megtöltheted friss vízzel. Izlandon pedig a világ legtisztább vizével fogsz találkozni mindenhol, olyannyira, hogy még a legtöbb természetes patakba is nyugodtan beleihatsz. A csapból konkrétan kezeletlen jéghideg forrásvíz jön érdemes onnan inni és nem a boltban venni drága pénzért tök ugyanazt palackozva. Ne dőlj be a gleccervíz feliratú palackoknak, mert pont ugyanazt a minőséget kapod, ha megnyitod a csapot. A hőállóság azért is fontos, mert ha nagyon átfázol, bármelyik vendéglátóhelyen készséggel öntenek neked bele forróvizet. Így ha teafiltert is rejt a hátid, akkor gyorsan fel tudsz melegedni. 
  • Jogosítvány, egyéb iratok – ..nyilván, ha van és vezetsz. Izlandon csak bérelt kocsival fogod tudni az 1-es főuton elérni a látványosságokat, de ezt már biztosan te is vágod. A jogsidat ne hagyd ezért otthon! Itt ugyanis kell mutatni, ha megállít a rendőr. Nem árt, ha van utasbiztosításod is még pedig olyan, ami külföldi bérelt autós közúti balesetekre is érvényes, mivel még a bérautó kaució mellett is jelentős lóvét kell leszurkolnod egy esetleges közúti baleset során. A kis EU-s kék egészségbiztosítási kártyát is vidd magaddal, mert azzal ellátnak egy izlandi kórházban, ha nincs túl nagy bajod, és a sürgősségi ellátásra is jó, ha csak nem kell életmentő műtétet végrehajtani rajtad. Izlandra magyarként személyivel is simán beléphetsz, de ha van útleveled tök jó, ha az is nálad van. 
  • Power bank – nagyon hasznos lesz a sok fotózás miatt és mert akár a vadonban is töltheted az eszközeid.
  • WC papír, egy guriga – azért az mindig jó ha van egy bepakolva. Egyre viszont kérlek ügyelj! Soha ne hagyd ott magad után a használtat a természetben. Ha kakis vagy pisis, akkor is csomagold be jól zacskóba és vidd magaddal a legközelebbi kukához! Izland mikroklímája természeti kincsei nagyon sérülékenyek! Kérlek nagyon ügyelj a kihelyezett táblákra, ne térj le a kijelölt túraútvonalakról, ne fürödj ott ahol tiltva van és sehol ne hagyj magad után szemetet! 
    • Egy négy napos túrára alapvetően ezeken felül semmi másra nem lesz szükséged. Ha mégis, akkor dél-Izlandon Víkben találsz mindent. Ruhaboltot, gyógyszertárat, élelmiszerboltot. Északon Akureyriben szinten minden kapható, Reykjavíkról, Selfossról nem is beszélve. Mindenhol, de tényleg mindenhol az elsődleges fizetési metódus a bankkártyás fizetés. Én például mióta itt élek még sosem használtam készpénzben izlandi koronát fizetéshez. Eurót azonban érdemes váltani egy keveset, csak azért hogy legyen nálad vészhelyzet vagy elharapózó duty free-s impulzusvásárlás esetére. További izlandi tippekkel hamarosan újra jövök itt is, és a közösségi felületeimen is, illetve ahogy említettem e-book valamint fizikai könyv formájában is igyekszem az elkövetkezendőkben mindazt összefoglalni, amit érdemes tudni, ha az ember Izlandra szeretne utazni.

 

Köszönöm, ha a social felületeimen is követsz és figyelemmel kíséred a tartalmaimat! 

Fotók: ENVATO